Termőföldről egyenesen a szemétdombra?!- A maradék étel új élete
Egy korábbi cikkünkben már szót ejtettünk az élelmiszer pazarlásáról és annak globális vonatkozásairól, most összegyűjtöttünk néhány javaslatot, amik segíthetnek, hogy a háztartásukban kevesebb ételt kelljen a kukába dobni.
Az ENSZ Fenntarthatósági Fejlesztési Célok 12.3 pontjához kapcsolódva született tehát ez a cikkünk, melynek célja többek között az egy főre jutó globális élelmiszer-hulladék felére csökkentése a kiskereskedelem és a fogyasztók szintjén, valamint az élelmiszerveszteség csökkentése a termelési és ellátási láncok mentén.
Hazánkban a kereskedelmi pazarlás csökkentésének érdekében már évek óta hatékony kampányok futnak a hiper- és szupermarketek esetében, több nagy élelmiszerlánc is vállalja, hogy az el nem adott termékeiket különböző utakon eljuttatják a rászorulóknak.
Egyik ilyen út lehet a Magyar Élelmiszerbank Egyesület, mely 2005 óta végzi áldásos munkáját, céljuk, hogy kapcsolatot teremtsenek az országunkban felhalmozódó élelmiszerfeleslegek és az arra rászorulók között, ezzel elősegítsék a szegénység, az éhezés és az alultápláltság csökkenését Magyarországon.
A szervezet csak 2017-ben 8.000 tonna még felhasználható élelmiszert mentett meg.
Nézzük akkor, hogy otthon mi mit tehetünk.
Vegyük például a pékárukat, a legtöbb szemét egyes kutatások szerint ugyanis ebből keletkezik, pedig egy-két apró dologgal már sokat tehetünk ellene.
Az első és legfontosabb szabály, hogy ne vásároljunk belőle túl sokat, ha tudjuk, hogy úgy sem tudunk egyszerre nagy mennyiséget elfogyasztani, akkor ne kenyeret vegyünk, hanem inkább zsemlét, kiflit, vagy akár szeletlelt kenyeret, ami tovább friss marad, főleg ha hűtőben tároljuk, ha ezek után is maradna meg azt nyugodtan le lehet fagyasztani és később felhasználva ugyanolyan friss lesz.
Ennél még egyszerűbb, ha a kicsit száraz kenyeret pirítósként vagy melegszendvicsként fogyasztjuk el, illetve akár lekockázva, sütőben megpirítva tökéletes levesbetétet varázsolhatunk belőle.
Sokszor ott hagyjuk a boltok polcain a csúnya zöldségeket, sőt talán nem is találkozunk velük, de ugyanolyan finomak és ízletesek, mint a tökéletes társaik.Ha tehetjük, inkább válasszuk az ilyen zöldségeket, gyümölcsöket, ugyanis sokszor még olcsóbban is hozzájuk juthatunk a szépséghibáik miatt. Hazánkban még inkább az a jellemző, hogy sokszor be sem jutnak a boltok polcaira az ilyen zölségek, gyümölcsök, hanem a termelők és az alkalmazottak viszik haza saját fogyasztásra.
Konyhai hulladék felhasználásra elsőre kicsit meglepőnek tűnhet, de az is megoldás lehet, ha főzünk belőle. Egy kis kreativitással a maradék, kissé fonnyadt zöldségekből például remek alaplét lehet készíteni, amit akár lefagyasztva sokáig tudunk tárolni.
Nagy-Britanniában már egy mobiltelefonos applikációt és honlapot is létrehoztak, mely a segítségünkre lehet, hogy mit kezdjünk a megmaradt élelmiszerekkel.
Az alkalmazás olyan recept ötletekhez biztosítja a hozzáférést, amelyek segítségével gyorsan, finom ételeket készíthetünk a fel nem használt, nem romlott élelmiszerek segítségével.
Az applikáció nem, viszont a honlap elérhető nálunk is.
(https://www.lovefoodhatewaste.com/recipes).
Ehhez hasonló ötlettel szolgál a Magyar Élelmiszerbank Egyesület „Esélyt az ételnek program”, ahol szintén jó kis recepteket tudunk találni, úgy hogy mi adhatjuk meg milyen alapanyagot szeretnénk felhasználni. (http://eselytazetelnek.hu/)
Az egyszerűen elkészíthetőtől a bonyolult receptekig sok minden megtalálható, tehát válogassunk bátran és ne dobjuk ki egyből a megmaradt élelmiszereket!
Forrás: maradeknelkul.hu; vous.hu; elelmiszerbank.hu
Bakony–Balaton UNESCO Geopark Vetélkedőjáték 2018.
"A
mi geoparkunk"
A Bakony–Balaton UNESCO Globális Geopark alapító és fenntartó szervezeteként a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (BfNPI) kiemelt célja a geopark páratlanul gazdag földtani és kultúrtörténeti örökségének, élő természeti értékeinek szélesebb körben történő megismertetése, azok védelmére való orientálás, valamint a fenntarthatóság és a környezettudatosság fontosságának ismertetése.
A Bakony–Balaton Geopark területén működő iskolákba járó 7–8. osztályos diákok számára minden évben meghirdetett játék célja, hogy a tanulók élményszerűen megismerkedjenek geoparkjuk értékeivel, azokkal szorosabb kapcsolatba kerüljenek, tudatosuljon bennük ezen értékek védelmének fontossága.
Ezidáig nyolc alkalommal szervezett a BfNPI geopark vetélkedőjátékot.
Az idei vetélkedő lebonyolításához illetve díjazásához a zánkai Gyógynövény-völgy Ökoturisztikai Látogató-és Oktatóközpont, a Csalán Környezet- és Természetvédő Egyesület, a Cartographia Kft. és a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. nyújt támogatást.
Tudnivalók a vetélkedőről:
A jelentkezés feltételei:
A 13–14 éves korosztály (általános iskolák 7., 8. tagozatába vagy annak megfelelő más évfolyambontású középiskolába járók); 2 fő diákból és 1 fő felnőtt segítőből álló csapatai jelentkezhetnek.
A felnőtt segítő lehet pedagógus, szülő, 18. életévét betöltött testvér, vagyis bárki, aki elkötelezetten tudja segíteni a csapat felkészülését, munkáját. A csapattagok életkora lehet eltérő.
Egy iskolából legfeljebb 1 csapat jelentkezhet.
A vetélkedőjáték menete:
A vetélkedőjáték két fordulóból áll.
Első forduló:
Elektronikus levelezés útján a csapatok két alkalommal válaszolnak az eljuttatott kérdéssorra a meghatározott időpontig. A kiértékelés április elejéig tart. Az első forduló értékelése: A maximálisan adható pontszámot a kérdés nehézségi foka szerint súlyozzuk. A beküldött válaszok értékelése alapján a legtöbb pontszámot elérő 10 csapat kerül a döntőbe.
A második forduló, azaz a döntő:
A döntős csapatok diákjai 2018. április 25-én, szerdán terepi vetélkedőn vesznek részt Zánkán, a Gyógynövény-völgy Ökoturisztikai Látogató-és Oktatóközpontban.
A délelőtti kiránduláson hallottak és látottak alapján egy tesztet oldanak meg a diákok.
Délután a Bakony–Balaton Geoparkban található földtani, felszínalaktani természeti érték(ek)hez fűződő és a geoparkhoz kapcsolódó, maximum 5 perces előadást tartanak. Az előadás keretei kötetlenek, lehet pl. színielőadás, riport, dal, vers, híradó vagy bármilyen kreatív előadói forma. Előnyt jelent az értéket nem csupán leíró, hanem a diákok személyes kapcsolódását, saját élményeit, saját tudását tükröző előadás. A diákokat felnőtt segítőjük kíséri el.
A csapatok összpontszáma: az első forduló két kérdéssora, a döntő tesztje és az előadás pontszámaiból alakul ki az összpontszám és a végső sorrend.
A vetélkedőjáték díjai:
1. helyezett csapat: 5 napos „Húzz bakancsot!” öko-tábor a Csalán Környezet- és Természetvédő Egyesület szervezésében több helyszínen, a Bakony–Balaton Geoparkban (szállás, étkezés, program), a Gyógynövény-völgy teacsomagja
2–4. helyezett csapatok: 2 napos geokirándulás a Bakony–Balaton Geoparkban (szállás, étkezés, program)
5. helyezett csapat: egy-egy kétfős belépő a Szentgáli-kőlik overallos barlangi kalandtúrájára (Szentgál), egy-egy családi belépő a Tapolcai-tavasbarlang Látogatóközpontba, a Pannon Csillagdába és az Erdők Házába (Bakonybél)
6. helyezett csapat: egy-egy családi belépő a Herendi Porcelanium Látogatóközpontba, részvétel a BfNPI egyik választható geotúráján a Bakony–Balaton Geoparkban
1–10. helyezett csapat: a BfNPI és a Csalán Egyesület ajándékcsomagja, a Cartographia Kft. térképei, és egy-egy kétfős belépő a zánkai Gyógynövény-völgy Látogató-és Oktatóközpontba
A geopark településein működő iskolákból várjuk a jelentkezéseket 2018. március 2-ig (péntekig). A településlista itt tekinthető meg: http://www.geopark.hu/images/BBGp_vetelkedo/geopark_telepuleslista_2015.pdf
A felhívás és a jelentkezési lap letölthető innen:
http://www.geopark.hu/doc/BBGP_vetelkedo_felhivas_jelentkezesi_lap_2018-02-09.doc
Jelentkezés, tájékoztatás:
Pardi Melinda földtudományi és geoturisztikai munkatárs: 87/555-307, 30/323-1201, 70/469-2296;
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Támogatóink:
Bakony–Balaton Geopark Termék: pályázzon Ön is!
A pályázat révén az Bakony–Balaton UNESCO Globális Geopark irányító szervezeteként a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság védjegyet adományoz azoknak a jellegzetes helyi növényi és állati eredetű alapanyagokból készült termékeknek, illetve kézműves termékeknek, amelyek a geopark területén készülnek, kapcsolódnak a geopark földtudományi örökségéhez és előállításuk a természettel összhangban történik. Feltétel tehát, hogy az adott helyi termék – akár nevében, formájában, vagy pl. a terméken használt grafikával – kapcsolódjon a geopark földtani örökségéhez. Inspirációt adhat egy-egy, a geoparkra jellemző tájkép, jelenlegi vagy egykori földtani folyamat (pl. vulkanizmus), itt található kőzet, ősmaradvány, forrás, barlang, nevezetes szikla stb. A geopark földtani értékeiről a geopark weboldalán rövid összefoglaló olvasható, illetve június 17-én (pénteken) egy előadás keretében adunk további támpontokat a pályázóknak.
A pályázattal a Bakony–Balaton Geopark földtani örökségének népszerűsítését, helyi alapanyagokból, helyi munkaerővel előállított termékek piacra jutását, a természettel harmonikus gazdálkodást és a fogyasztói kultúra emelését kívánjuk segíteni.
A geopark földtudományi örökségéről és a geopark termék kialakításáról a nemzeti park igazgatóság térítésmentes tájékoztatást tart:
Helyszín: Csopak, Park Villa konferenciaterme (Kossuth u. 16., megközelítés az Óvoda köz felől).
Időpont: 2016. június 17. 10:00 óra
A geopark földtudományi örökségéről összefoglaló leírás elérhető a geopark weboldalán.
Települések a geopark területén: letölthető lista
A pályázat beadási határideje 2016. július 14., 15:00 óra
További információ:
Knauer Anna geoturisztikai szakferens
tel.: +36 87/555-281 e-mail:
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Skype: knauer.bakony.balaton.geopark
H-Cs 7:30-16:00 P 7:30-13:30
A kétoldalas pályázati felhívás itt letölthető.
A pályázati adatlap itt letölthető.
A bírálati szempontok itt letölthetők.
A pályázható termékek áruosztályainak listája itt letölthető.
A pályázható termékek listája a nizzai osztályozás szerint itt letölthető.
A védjegyhasználati szerződésminta itt letölthető.
A pályázat szabályzatában mellékletként szerepelnek a fenti dokumentumok. A pályázat szabályzata (szkennelve) itt letölthető.
Európai Geoparkok Hete – programkavalkád május-június fordulóján
Az Európai Geoparkok Hete 69 geopark rendezvényeit fogja össze kontinensünk 23 országában.
Európa UNESCO Geoparkjai ezzel a programsorozattal szeretnék ráirányítani a nagyközönség figyelmét kiemelkedően gazdag földtani örökségükre, geotourisztikai és földtani környezeti nevelési programjaikra, illetve a helyi közösségek bekapcsolódási lehetőségeire a földtani örökség védelme és bemutatása terén.
A Bakony–Balaton UNESCO Geopark és partnerei 2016. május 21. és június 5. között számos eseménnyel csatlakoznak az Európai Geoparkok Hete kezdeményezéshez.
Tihanyban a Levendula Ház Látogatóközpontban vetítéssel egybekötött előadás mutatja be a világ UNESCO Geoparkjait, majd egy történelmi geotúrán vehetnek részt az érdeklődők. Veszprémben és Jásdon természetfotó kiállítás, a balatonedericsi Csodabogyós-barlangban és a Szentgáli-kőlikban kedvezményes barlangtúrák, a Pécselyi-medencében kosboros geotúra, Várpalotán Csigasimogató, míg más helyszíneken játékos geofoglalkozások és geotúrák kínálnak alkalmat a Bakony és a Balaton-felvidék földtani értékei és a hozzájuk kapcsolódó természeti és kulturális örökség élményszerű megismerésére.
A programok mindegyikéről röviden (dátum, cím, helyszín) itt olvashat.
Az egyes programokról részletesen a májusi és júniusi eseménynaptárunkban tájékozódhat.
Földtudományos Forgatag a Magyar Természettudományi Múzeumban
Interaktív geokiállítás és vásár
A földtudományi ismeretterjesztés kulcsszerepet tölt be élhető bolygónk megőrzésében, erőforrásaink feltárásában. A rendezvényen bemutatkoznak a hazai geoparkok, a földtudományi kutatással foglalkozó intézmények. A látogatók megismerkedhetnek ásványkincseinkkel, a klímaváltozás nyomaival a kőzetekben, a földtani veszélyforrásokkal, a Földet vizsgáló geofizikusok különleges eszközeivel, vizeink gyógyító erejével, „világító ásványokkal”, vagy éppen a hazai dinoszaurusz-kutatás eredményeivel.
Mikroszkópok segítségével mindenki bepillantást nyerhet a parányi ősmaradványok és ásványok világába.
Nemzeti parkjaink és geoparkjaink, a Bakony–Balaton Geopark is hazánk legszebb felkereshető földtani látványosságait mutatják be, illetve geotúra-ajánlatokkal és geofoglalkozásokkal várják az érdeklődőket.
A kiállítók mellett egésznap ismeretterjesztő előadásokkal és izgalmas filmek vetítésével várják még az érdeklődőket.
Helyszín: Magyar Természettudományi Múzeum
Időpont: 2015. november 7. és 8., 10:00-18:00
Belépődíj: életkortól függetlenül, 300 ft/fő
Szervezők és társzervezők: Magyarhoni Földtani Társulat, Magyar Természettudományi Múzeum,
Magyar Geofizikusok Egyesülete, Magyar Természettudományi Társulat
További információ az Eseménynaptárunkban és a szervezők; a Magyarhoni Földtani Társulat
és a Magyar Természettudományi Múzeum honlapján.
Sok szeretettel várunk Mi is minden kedves érdeklődőt a Földtudományos Forgatagon!
További cikkeink...
- Termőföldről egyenesen a szemétdombra?!- Mitől számít környezetterhelésnek az élelmiszer-pazarlás
- Föld alatt a Föld körül - 3D vetítés Magyarország és a nagyvilág barlangjairól
- Helyben vagyunk! - Lehetőségek és kihívások a helyi klímavédelemben
- 50 éve kezdődött a barlangkutatás Balatonedericsen, 25 éve fedezték fel a Csodabogyós-barlangot