Úrkúti-őskarszt: 2013-ban az Év Földtani Értéke a Bakony–Balaton Geoparkban
Az "Év Földtani Értéke a Bakony–Balaton Geoparkban" 2013-ban az Úrkúti-őskarszt természetvédelmi terület
A cím adományozásával idéntől minden évben egy-egy kiemelkedően érdekes földtani értékre szeretnénk felhívni a figyelmet, ahol a földtani természetvédelem, a bemutatás vagy a környezeti nevelés szempontjából példaértékű összefogás valósult meg.
A geopark gazdag földtani öröksége akkor lehet valóban a helyi közösségek "kincse", ha védelméért, bemutatásáért aktívan tesznek a közösség tagjai és az érintett szervezetek is.
Ajka közelében, Úrkúton az egykori mangánérc bánya területén a ma már földtani bemutatóhelyként működő, vadregényes szépségű Úrkúti-őskarszt természetvédelmi területen első alkalommal 2005-ben valósultak meg jelentős beavatkozások, amikor a Pangea Kulturális és Környezetvédelmi Egyesület, az önkormányzat, a helyi civilek és a bányavállalkozó összefogásával egyebek mellett tanösvényt alakítottak ki, és kiépítették a töbörsor biztonságos bejárását lehetővé tevő lépcsőket is. A faluban egykor sokaknak munkát adó bányaterületen kialakított bemutatóhely idővel felújításra szorult, így 2012 nyarán Úrkút önkormányzata, az Úrkúti Faluvédő és Kulturális Egyesület önkéntesei és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság – a Bakony–Balaton Geopark irányító szervezete – munkatársai közösen, példaértékű összefogással újították fel. A felújítást ismét támogatta a Mangán Bányászati és Feldolgozó Kft. is.
A helyi szereplők itt is fontosnak tartják a település jelentős földtani értékének megőrzését és bemutatását, a falu életében egykor fontos szerepet játszó bánya emlékének ápolását. A geopark EGN és GGN tagságáért beadott pályázat helyszíni értékelő terepbejárás egyik állomása az Úrkúti-őskarszt természetvédelmi terület volt, ahol a bírálók a helyi közösség képviselőivel is találkoztak. A település a terület megújulását 2012. augusztus 20-án az őskarszt területén hangulatos rendezvénnyel ünnepelte meg.
Programok az Úrkúti-őskarsztról és őskarsztban
A terület 2013-ban az év földtani értékeként számos programmal várja az érdeklődőket. Áprilisban több mint 40 fő részvételével geotúra keretei között mutattuk be az őskarsztot. Az Európai Geoparkok Hete és a Bányászati Nyílt Napok keretei között májusban "Több szem többet lát" geológiai és botanikai túrán – a bizonytalan időjárás ellenére is – több mint 20 fő ismerkedett a falu környékén megtalálható geológiai és botanikai érdekességekkel, majd az őskarszt területén a természetvédelmi területtel. A túrát követően a Bakony–Balaton Geopark kulturális öröksége című fotókiállítást és a környék ásványait bemutató tárlat megnyitóján várta az érdeklődőket az önkományzat, az civil szervezet és a nemzeti park igazgatóság a település közösségi házában.
A Nemzeti Parkok Hete zárórendezvényeként júniusban a település kórusai és tánccsoportjai léptek fel a természetvédelmi területen, és több mint 150 fő, a falu apraja-nagyja ünnepelte együtt az "Év Földtani Értéke" elismerést! Ezen a napon a közeli Szentgáli-kőlik barlangot is kedvezménnyel látogathatták a bejelentkezők!
Örvendetes, hogy már több csoport is kért vezetett túrát az őskarszt területére a geoparktól; néhány csoport a szomszédos Szentgáli-kőlik barlang meglátogatása előtt vagy után egészíti ki a nap programját az őskarszt meglátogatásával.
Az év során a nemzeti park igazgatóság által szervezett Bakony–Balaton Geopark Vetélkedőjáték Úrkúttal kapcsolatos feladatok révén, július-augusztus fordulóján a Művészetek Völgye Fesztiválon, augusztus 10-én egy újabb geotúra keretei között, szeptember elején az Európai Geopark Konferencián, majd a fővárosban szeptember 28-29-én megrendezésre kerülő Földtudományos Forgatagon volt lehetőségünk a diákok, geoturisták, geoparkokban dolgozó szakemberek és a nagyközönség "figyelmébe ajánlani" az Úrkúti-őskarszt csodálatos sziklavilágát és azt a nagyszerű összefogást, ami ennek a területnek a megújulását eredményezte. Október 14-én a helyi és környékbeli iskolák diákjait és óvodásait Geonapra vártuk az őskarsztba, hogy játékos feladatokat oldjanak meg a területtel kapcsolatban és minél jobban megismerjék, megszeressék a település földtani kincsét. A programra több mint kettőszáz gyerek érkezett, az állomásokon megismerkedhettek a Bakony–Balaton Geoparkkal, földtani értékeivel, az őskarszt kialakulásával, az egykori bányászat történetével. A szervezésben segédkezett Úrkút önkormányzata és az Úrkúti Faluvédő és Kulturális Egyesület önkéntesei is.